Ieiet

Partneri Komanda Par mums Kontakti Ziedojumi
 
janvāris februāris marts aprīlis maijs jūnijs jūlijs augusts septembris oktobris novembris decembris
Helsinki-86
VAK
LNNK
LTF
PSRS tautas deputāti
LR Augstākās Padomes deputāti

Izmaiņas

No Barikadopēdija

655236

Pievienoti 443 baiti, 2014. gada 7. aprīlis, plkst. 08.34
nav labojuma kopsavilkuma
|Source file=lajn1990n091_001_08
}}
{{Source image|articles/655/236/655236a.jpg}}
{{Source image|articles/655/236/655236b.jpg}}
{{Written by|Māra Kiope}}
{{About topic|Anatolija Gorbunova politiskā darbība}}
{{About topic|1991. gada 4. maija Deklarācija}}
{{About topic|Uzbrukums Augstākajai Padomei 1990. gada 15. maijā}}
{{About topic|Streiki Latvijā 1990, 1991}}
{{About topic|1990. gada 4. maija Deklarācija}}
{{About topic|Interfronte, (IF), Latvijas PSR darbaļaužu internacionālā fronte}}
{{About topic|Deklarācija par Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanu, 1990. gada 4. maijā}}
{{About topic|PSRS tautas deputāts}}
{{About topic|Latvijas Republikas Augstākās Padomes deputāti}}
{{About domain|Milicija un kārtības sargi}}
{{About domain|Politika}}
{{About person|Mihails Gorbačovs}}
{{About person|Guntis Eniņš}}
{{About organization|Interfronte, IF, Latvijas PSR darbaļaužu internacionālā fronte}}
{{About organization|Vislatvijas glābšanas komiteja (VSGK)}}
{{About organization|Latvijas Republikas Augstākā Padome (LR Augstākā Padome, LR AP)}}
'''… Rīga'''
*«Darba pienākumus veicot, dienas vidū uzturējos rūpnīcā «Specdetaļ», kur notika mītiņš. Tajā piedalījās apmēram viena ceturtā daļa strādnieku. Viņi gan bija ieradušies uz mītiņu, bet nebalsoja ne «pret», ne «par»Latvijas neatkarības Deklarāciju. Bija arī latvieši, apvaicājos, kāpēc tad viņi te atnākuši? Saņēmu atbildi: «Citādi ar mani izrēķināsies, atlaidīs no darba, vēl kaut ko izdomās…»
Mītiņa organizētāji no katra ceha bija izraudzījušies vienu cilvēku, un šiem sešiem rūpnīcas pārstāvjiem pulksten 12 vajadzēja pulcēties pie izejas, kur gaidītu autobusus braucienam uz AP namu.
*Plkst. 8.05 no rīta «Centrālās hidroģeoloģiskās ekspedīcijas» telpās ieradās interfrontes pārstāvis, kas sevi nosauca par Rīgas Vagonu rūpnīcas strādnieku delegātu (uzvārdu gan neminēja), lai aģitētu streikot minētās iestādes darbiniekus. Visi 126 strādājošie atteicās un nelūgto ciemiņu izvadīja no rūpnīcas teritorijas.
*Rūpnīcā «ELLAR» nācās streikot pret savu gribu, jo tikusi atslēgta elektroenerģija. Šeit strādājošie savu algu pelna atkarībā no izstrādes, un «mierinājums» bija solījums, ka par velti iztērēto darbadienu tikšot samaksāts. Grafikā esot ierakstītas visas astoņas stundas darbā. Diemžēl ar «koka» rubļiem nevar aizmaksāt pašcieņu. Strādnieki teica šādi:
«Pazemo tas, ka kāds ar varu tev kaut ko uzspiež. Un, ja jau maksā, tad tas jādara uz paša streiku fonda rēķina, nevis no darba algu fonda.»
Kāds cits lasītājs ieteica aprēķināt ekonomiskos zaudējumus, kas radušies 15. maijā, un, protams, tie jāatlīdzina šo ekonomisko avantūru iniciatoriem, nevis pašiem strādniekiem.
*«Man šķiet, ka automašīnas, kas iebrauca Doma laukumā, lai apkalpotu IF mītiņu, pārkāpa noteikumus — Vecrīgā taču nedrīkst iebraukt!»
Tur esot bijušas divas smagās mašīnas: «Kamaz» ar valsts numuru 78-18 JITP un armijas mašīna ar numuru 52-87 ДГ.
*Rīgas Vagonu rūpnīca, vismaz tās remontcehs, 15. maijā strādāja. Arī Klaucēns, pretēji izplatītajai informācijai, rūpnīcā neesot manīts. RVR ir liela rūpnīca, tāpēc, iespējams, varēja atrast pietiekami daudz partijas aktīvistu, kas parakstījās pret Deklarāciju par streikiem. *Kā jau visur citur, arī «Aurorā»iepriekšējā dienā viesojušies interfrontisti. Nesuši pa cehiem kastītes, kur vajadzējis iemest anketas. Tajās piedāvātas četras «alternatīvas»: a) streikot visu dienu; b) streikot noteiktu stundu skaitu; c) nestreikot; d) noturēt mītiņu. Izrādījās, ka lielākā daļa strādnieču nobalsojušas pret streikošanu. Šīs īpatnējās «socioloģiskās aptaujas» rezultāti tomēr nav rosinājuši uz pārdomām — 15. maijā ir mēģināts rīkot mītiņu. Tas ildzis 45 minūtes: «Par ko runāja? Sprieda, kādus jautājumus īsti lai apspriež…»
* Kā jau visur citur, arī «Aurorā»iepriekšējā dienā viesojušies interfrontisti. Nesuši pa cehiem kastītes, kur vajadzējis iemest anketas. Tajās piedāvātas četras «alternatīvas»: a) streikot visu dienu; b) streikot noteiktu stundu skaitu; c) nestreikot; d) noturēt mītiņu. Izrādījās, ka lielākā daļa strādnieču nobalsojušas pret streikošanu. Šīs īpatnējās «socioloģiskās aptaujas» rezultāti tomēr nav rosinājuši uz pārdomām — 15. maijā ir mēģināts rīkot mītiņu. Tas ildzis 45 minūtes: «Par ko runāja? Sprieda, kādus jautājumus īsti lai apspriež…»
'''… Daugavpilī'''
Providenko un Bezkrovnovs jau agrā rīta stundā bija organizējuši politisku mītiņu pie kinoteātra «Oktobris». Tā kā viens no viņiem ir atbildīgs celtniecības darbinieks, grūtības ar mītiņotāju piegādi neradās. Celtnieki, kas bija sasēdušies autobusos, lai, kā parasti, izbrauktu uz celtniecības objektiem Daugavpils un Rīgas rajonā, taisnā ceļā tika nogādāti «uz kino». Apmēram 200 līdz 250 cilvēki, kas Latvijā ieradušies pēdējo piecu gadu laikā un strādā celtniecībā, lai saņemtu dzīvokli, paklausīgi piedalījās «mītiņā». Tā galvenā devīze: Daugavpilij ir jāatdalās no Latvijas. Ko lai te iebilst, ja pretēja viedokļa atklāta paušana ir risks zaudēt darbu vai kāroto dzīvokli?
*Streiks komisijas veikalā? Jā, šādi gandrīz varētu nosaukt to, ka komisijas veikals, kas atrodas Mihoelsa Vossi ielā (bij. Jaunatnes iela), veselu stundu bija slēgts. Tur strādājošo pārdevēju balsu bija par maz, lai notiktu streiks, tāpēc organizētāji steidzīgi zvanīja uz mājām tām šā veikala darbiniecēm, kas baudīja godīgi nopelnītās brīvdienas saldmi. Mājās palicējas sagadīšanās pēc lielāko tiesu izrādījās karaskolas virsnieku dzīvesbiedres, tāpēc vajadzīgais balsu skaits tika savākts. Taču jautājums, vai streiks komisijas veikalā tomēr notika, ir strīdīgs, jo minētās stundas laikā veikalnieces esot mazgājušas savas komerciestādes grīdu, tātad —  strādājušas.
*Citas ziņas liecina, ka 15. maijā Daugavpilī notikuši mītiņi ķīmiskās šķiedras rūpnīcā, arī piena kombinātā, kur ieradies IK priekšsēdētājs Vidavskis, un elektroinstrumentu rūpnīcā, kur viesojies pats Žarkovs. Pilsētā notikuši arī citi «pasākumi», piemēram, parakstu vākšana pret Neatkarības Deklarāciju. Visām šīm izdarībām ir stingrs «ideoloģiskais pamatojums» — pagājušajā sestdienā notikusi pilsētas padomes ārkārtējā komisija, atvainojiet, sesija. Kas ir pilsētas padome, neviens skaidri nezina, bet droši var apgalvot tikai to, ka tajā darbojas Žarkovs un Vidavskis. Skaņuplatē ir šī pati vecā lemšana: Deklarācija jāuzskata par spēkā neesošu Daugavpilī. Pašai pilsētai vislabāk būtu atrasties Krievijas sastāvā un saukties par Dvinsku, jāaizliedz arī to LR AP pieņemto un pieņemamo likumu darbība, kas ir pretrunā ar PSRS Konstitūciju, jāsarīko referendums un precīzi jāizpilda PSRS likums par savienoto republiku (ne)izstāšanos, jālūdz PSRS tautas deputātu Soboļevu uzstāties PSRS AP sesijā un informēt par šo lēmumu, jāuzraksta arī vēstulīte M. Gorbačovam par Daugavpils pārdvinskošanu, t. i., atdošanu Krievijai.
Kāds ir noskaņojums Daugavpilī?
— Pie mums tā interfronte turas tikai «partkoma» līmenī.
 
'''«PIE AUGSTĀKĀS PADOMES, KUR ARMIJAI PULCĒTIES…»'''
16 760
labojumi
© 2012 Barikadopēdijas fonds. Idejas un nosaukuma autors - Andrejs Cīrulis. Citēšanas gadījumos atsauce uz Barikadopēdiju ir obligāta.
Publicēto materiālu autortiesības pieder to autoriem.